Edward Norton

5 Jun

Norton Kentucky eyaletin’de dünyaya geldi ve Georgia eyaletin’de büyüdü. 1992 yılında, astronomi bölümünde başladığı Iowa Üniversitesi’nden tarih konusunda uzmanlaşarak mezun oldu. Gençlik yıllarında birkaç tiyatro oyununda rol alan aktör, üniversitenin yapımı olan birçok tiyatro oyununda da görev aldı. Bütün eğitim hayatı tiyatro ile iç içe geçmiş ve sonunda Yale Üniversitesi’nin tarih bölümüne kabul edilmiş. Doğrusu buraya “Okulu bırakıp tiyatro eğitimine devam etmiş” yazmamız daha acayip olurdu, ama Ed paşa paşa okulunu bitirmiş. Mezun olur olmaz büyükbabasının Japonya’daki bir işyerinde çalışmaya başlamış, fakat orada çok duramamış. New York’a taşınmış ve 1996 yılında Richard Gere ile oynama şansını elde ettiği Primal Fear’daki rolünü kapana dek tiyatroda oynamak, çatı tamir etmek ve garsonluk yapmakla yetinmiş Aslında taksi şoförlüğü için de başvurmuş ancak kabul edilmemiş. Leonardo Di Caprio’nun aksan problemi nedeniyle reddettiği bu rol ona bir de Altın Küre Ödülü ile Oscar adaylığı kazandırmıştı. Gerçi Ed’in de aksan sorunu varmış, gelgelelim yönetmene yalan söyleyip bol bol western izleyerek rolüne sıkı çalışmış. Bu film ona diğer bir oyuncuya pek de nasip olmayacak bir ün kazandırmış, çünkü çekilme aşamasında oldukça tantana çıkaran filmin gişedeki başarısı bir yana, Ed’in performansı da eleştirmenlerce çok beğenilmiş. Film henüz gösterime girmeden Woody Allen’in Everyone Says I Love You’sunda ve People vs. Larry Flynt’de oynayacağı kesinleşmişti. Bu filmlerin arkasından gelen Rounders, bizce Ed’in kariyerinde yer alan en başarısız yapım. Bu filme hazırlanmak için Ed ve Matt Damon, Las Vegas’daki Dünya Poker Turnuvası’na katılmışlar.
1999 yılında American History X’deki acımasız ‘dazlak’a dönüşebilmek için Saving Private Ryan’daki Ryan rolünü reddetmiş ve tam 15 kilo almış.Bu kiloların tamamının kas olduğunu söyleyebiliriz. Bu filmdeki olağanüstü performansı ona En İyi Aktör Oscar adaylığını kazandırdı. Bu sırada Courtney Love’ın Hole grubu ile turneye çıkarak gitar çalıyormuş.
1999 yılında Fight Club’da rol alır. İlginç yöntemlerle filmlerine hazırlanmayı adet edinen Norton, Fight Club’a hazırlanmak için Brad Pitt’le sabun yapım kursuna gider ve bu kez 6 kilo verir.
2002 senesinde ise her büyük star gibi Edward da sonunda kamera arkasına geçmeye heveslenir. Sonuçta gişede çok başarılı olmayan ancak bizce sevimlilikten yıkılan Keeping the Faith’i çekmiş. Filmografisi The Score, hala izleyemediğimiz Death To Smoochy, Red Dragon, senaryo ekibinde yer aldığı Frida ve bu hafta sinemalarda izlemeye başladığımız 25th Hour şeklinde devam ediyor. Edward’ı gelecek sene Italian Job ve The Painted Veil adlı iki film projesi var.
İki küçük kardeşi olduğunu, kitap okumayı, fotoğraf çekmeyi, gitar çalmayı, ralli izlemeyi sevdiğini, Radiohead, REM, RHCP gibi grupların hayranı olduğunu, favori yazarlarının J.D. Salinger, Gabriel Garcia Marquez, Hemingway olduğunu ve bir kedi beslediğini dile getirmiştir. Edward Norton’ı Türkiye’de sinema ve televizyonda Ziya Kürküt yahut Yekta Kopan seslendirmektedir. The Painted Veil adlı filminde ise Edward’ı Kutsi seslendirmektedir.
Benim en sevdiğim üç Edward Norton Filmi : Sihirbaz , 25th Hour ve Fight Club

Arkadaşım Ahmetin en sevdiği Edward Norton Filmleri : The Incredible Hulk , Death to Smoochy ve Rounders

Arkadaşım Muratın en sevdiği Edward Norton Filmleri : The Stone , Red Dragon ve The People vs. Larry Flynt

Ablamın en sevdiği Edward Norton Filmleri : Leaves Of Grass , Frida ve American History X

Abimin en sevdiği Edward Norton Filmleri : Leaves Of Grass , The Score ve Primal Fear

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: