Cepte Nano SIM Kart Dönemi Başlıyor

3 Jun

Cepte Nano SIM Kart Dönemi Başlıyor

Daha önce tanıtımını yaptığımız Nano SIM kartlar onaylandı. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü European Telecommunications Institute – ETSI) olan kurum tarafından onaylanan yeni Nano SIM standardındaki yeni SIM kartlar 12.3 × 8.8 mm ölçülerinde. Yeni SIM kartın kalınlığı ise sadece 0.67 mm.
Mevcut mikro SIM kartlardan yüzde kırk daha ufak olan Nano SIM kartlar geriye doğru uyumlu olacak. Örneğin günümüzde kullanılan normal ya da mikro SIM kartların özelliklerine sahip. Böylece özel dönüştürücülerle birlikte var olan telefonlarlarda da kullanılabilecekler.
Son günlerde Nano SIM kart teknolojisi konusunda büyük cep telefonu üretici firmaları arasında büyük bir nano sim kart standardı belirleme mücadelesi vardı. Apple kendi Nano SIM kart tasarımında diretirken Samsung ve Htc ise Nokia‘nin geliştirdiği Nano SIM kart tasarımını destekliyordu. Ortaya çıkan sonuç neredeyse Apple‘ın tasarımının aynısı oldu.
Birkaç yıldır çoğu telefon markası örneğin Nokia standart ölçülerdeki SIM kartlardan kullanıyor. iPhone 4 ve iPhone 4S gibi Apple cihazlarında ise mikro SIM kart tercih ediliyor. Bu SIM kartları Motorola ve Blackberry gibi üreticilerin üst düzey akıllı ürünlerinde de kullanılıyor. Nano SIM teknolojisini kullanan cep telefonların Kasım da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: